Ewolucja poprzez zaspokajanie potrzeb rynkowych – nowoczesne rozwiązania w magazynach

Wyzwanie jakim staje się brak rąk do pracy sprawia, że automatyzacja procesów magazynowych jest obecnie na ustach wszystkich. Jednak podjęcie decyzji o przejściu od składowania w regałach tradycyjnych do składowania automatycznego nie może być pochopna. Czynnik ekonomiczny jest jednym z głównych aspektów, które należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o automatyzacji.

Choć ogólny koncept magazynu automatycznego jest zawsze taki sam – automatyzacja procesów logistycznych – tak ich działanie będzie się różnić w zależności od branży, w której działa firma. Praca i organizacja obiektu nastawionego na sektor e-commerce wygląda inaczej niż funkcjonowanie samonośnego magazynu wysokiego składowania. Tym, co je łączy, jest cel przedsiębiorstwa – uzyskanie jak najwyższej wydajności. Na pewno im wyższa rotacja w magazynie, tym automatyzacja jest bardziej wskazana, choć oczywiście nie oznacza to, że w magazynach wolnorotujących nie poleca się ogóle automatyzować procesów. Przykładem mogą być mroźnie i chłodnie, gdzie towary mogą rotować wolno, ale koszty eksploatacji i uciążliwe warunki pracy skłaniają do automatyzacji. W punktach serwisowych, magazynach buforowych, gdzie przechowywane są narzędzia, części zamienne, drogie podzespoły możliwa jest automatyzacja składowania przy niewielkiej rotacji z uwagi na brak miejsca czy konieczność ochrony towarów przed dostępem osób niepowołanych.

Jeśli wymagania w kwestii wydajności i przepustowości procesów są wysokie, wtedy decyzja o automatyzacji jest łatwiejsza do podjęcia. Bowiem tylko zautomatyzowane rozwiązania są wstanie osiągać duże wydajności bez inwestowania we wzrost zatrudnienia. Magazyn automatyczny nie może funkcjonować bez odpowiedniego oprogramowania informatycznego. Do sprawnego i efektywnego funkcjonowania potrzeba systemów klasy WMS oraz WCS.

Projekt magazynu automatycznego to zagadnienie wymagające dogłębnej analizy, ponieważ jego działanie w praktyce będzie mieć wpływ na każdy element prowadzonej logistyki magazynowej oraz inne powiązane procesy. W dużej liczbie przypadków prowadzonej gospodarki magazynowej znaczna część budżetu przedsiębiorstw jest przeznaczana na obsługę ładunków. Proces kompletacji może obejmować nawet 60% kosztów operacyjnych obiektu.

Czynnik ekonomiczny jest jednym z głównych aspektów, które należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o automatyzacji. Trzeba sobie zdawać sprawę, że rozwiązania automatyczne nie są tanie. W związku z tym należy liczyć się z dużą skalą wydatków związane z taką inwestycją. Dlatego obliczenie czasu zwrotu z inwestycji ma tutaj kluczowe znaczenie. Musimy bowiem wiedzieć, czy opłaca nam się w sensie finansowym zamienić tradycyjne składowanie na automatyczne rozwiązania.

Obecnie automatyzacja w magazynach nie jest już zagadnieniem, które dotyczy tylko największych przedsiębiorstw. Coraz niższe koszty wdrożenia i duży wybór dostępnych rozwiązań sprawiają, że jest to opcja dostępna dla wszystkich firm.

O czym usłyszysz w tym podcaście?

  • Na jakie pytania powinniśmy odpowiedzieć zanim zdecydujemy się na automatyzację w magazynie?
  • W jakich branżach/aplikacjach automatyzacja magazynowa przynosi najwięcej korzyści lub prowadzi do największych oszczędności?
  • Czy automatyzacja w magazynie jest najlepszym sposobem na stworzenie przewagi konkurencyjnej?
  • O uniwersalnych zasadach dobrego zaplanowania, wdrożenia oraz użytkowania wybranego rozwiązania.

Gość podcastu

Krzysztof Nowakowski

Informatyk przemysłowy, absolwent Politechniki Śląskiej, specjalista logistyki wewnętrznej z ponad 15-to letnim stażem w zakresie doradztwa technicznego w zakresie rozwiązań magazynowych.

Uczestnik i prelegent niezliczonych konferencji w kraju i za granicą o tematyce związanej z intralogistyką.

Entuzjasta optymalizacji procesów magazynowych, ergonomii w pracy oraz nowoczesnych technologii w przemyśle i informatyce.

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną i powołaj się na ten podcast:

E-mail: krzysztof.nowakowski@kardex.com | Telefon: +48 606 247 400

Gospodarz podcastu

Artur Olejniczak

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży Transport, Spedycja, Logistyka. Z zaangażowaniem dzielę się swoją ekspercką wiedzą i interdyscyplinarnymi umiejętnościami. Jestem cenionym Moderatorem i Keynote Speakerem największych branżowych konferencji. Dyplomowanym Trenerem Biznesu i Wykładowcą Wyższej Szkoły Logistyki. Współorganizowałem Polski Kongres Logistyczny LOGISTICS - stając się "jego twarzą".

Od wielu lat bacznie obserwuję i recenzuję wydarzenia oraz nowości branży TSL i KEP. Jestem autorem ponad 100 publikacji dotyczących TSL na łamach czasopisma LOGISTYKA, Gazety Wyborczej, Rzeczpospolita, MSP i innych fachowych czasopism. Specjalizuje się w popularyzowaniu szerokiemu gronu odbiorców różnych aspektów związanych z szeroko pojętą logistyką. Znany z uśmiechu (pozytywnego podejścia do ludzi), barwnego języka oraz charyzmatycznej osobowości. Z pasją, profesjonalizmem i pełnym zaangażowaniem realizuję podejmowane projekty skutecznie stosując strategię win-win.

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną i powołaj się na ten podcast:

E-mail: Artur.olejniczak@aocom.pl | Telefon: +48 602 490 431

O firmie

Kardex jest globalnym partnerem branżowym w zakresie rozwiązań intralogistycznych i wiodącym dostawcą zautomatyzowanych rozwiązań magazynowych i systemów transportu materiałów. Kardex składa się z dwóch, zarządzanych przedsiębiorczo pionów Kardex Remstar i Kardex Mlog. Kardex Remstar opracowuje, produkuje i utrzymuje dynamiczne systemy składowania wyszukiwania a Kardex Mlog oferuje zintegrowane systemy transportu materiałów i zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania. Te dwa działy są partnerami dla swoich klientów przez cały cykl życia produktu lub rozwiązania. Rozpoczyna się to od oceny wymagań klienta i kontynuuje poprzez planowanie, realizację i konserwację systemów dostosowanych do potrzeb klienta, poprzez zapewnienie wysokiego poziomu dostępności i niskich kosztów cyklu życia produktu, aż do zarządzania cyklem życia zorientowanym na klienta. Dla Kardexu pracuje około 1650 pracowników w ponad 30 krajach.


Zadaj pytanie


Najnowsze podcasty

Presja na efektywność procesów intralogistycznych powoduje powszechne sięganie po rozwiązania serwisowe klasy premium - zapewniające szybkie naprawy, które w obliczu potrzeb operacyjnych przedsiębiorstwa okazują się także rozwiązaniem najtańszym!

Praktycznie w każdej dziedzinie życia rozwiązanie oparte o chmurę stają się coraz bardziej popularne i często z powodzeniem zastępują rozwiązania typowo desktopowe.

Wybór kierunku studiów jest dopiero początkiem drogi budowania swoich kompetencji zawodowych oraz pozycji na rynku pracy...

Subskrybuj Podcasty Techniczne

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych odcinkach? Nasze podcasty możesz znaleźć i zasubskrybować na:

Spotify Apple Podcasts Google Podcasts RSS
Rozwiń
Ewolucja poprzez zaspokajanie potrzeb rynkowych – nowoczesne rozwiązania w magazynach

Ewolucja poprzez zaspokajanie potrzeb rynkowych – nowoczesne rozwiązania w magazynach


cofnij o 15s
-15s
play pause
przewiń o 15s do przodu
+15s
czas s

00:00

/

00:00