Rozwiązania chmurowe są wygodne – bo dostępne z każdego miejsca, niezależne od platformy – bo często oparte na przeglądarce internetowej, oraz popularne.
Praktycznie w każdej dziedzinie życia rozwiązanie oparte o chmurę stają się coraz bardziej popularne i z powodzeniem zastępują typowo desktopowe rozwiązania. W użytku prywatnym nie jest to problem – to my, jako użytkownicy, decydujemy o tym, czy chcemy powierzać chmurze nasze dane, jednak w rozwiązaniach klasy biznes sprawa dość mocno się komplikuje. Najczęściej dane, takie jak projekty, modele, rysunki wykonawcze stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i przekazywanie ich do chmury często spotyka się z dużym oporem.
Ostatnią duża rewolucją w podejściu do zagadnienia modelowania w przemyśle było przejście od modelowania 2D do 3D. Przejście to przeszło bardzo płynnie. Podczas gdy branża budowlana wciąż ma problem z tym co przemysł bez większego problemu zaadoptował dekadę temu, to nieufność do rozwiązań on-line jest wciąż duża.
Producenci oprogramowania cały czas poszukują nowych ścieżek rozwoju swoich programów. Oni również już kilka lat temu zauważyli i docenili chmurę jako kierunek w którym należy podążać. Rozwiązania więc są. Gdy jednak przychodzi do rozmowy na ten temat z przemysłem zawsze rozmowa wygląda podobnie, powtarzają się te same wątpliwości i padają te same pytania. “A gdzie są serwery?” “Jaką mam pewność, że moje dokumenty nie zostaną przez nikogo przejęte?” “Polityka bezpieczeństwa firmy nie przewiduje takiego działania.” “Czy nadal ja będę właścicielem danych, czy przekazuję do nich prawa operatorowi usługi chmurowej?” To zaledwie, kilka najczęściej pojawiających się wątpliwości i trudności.
W tym podcaście postaram się odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy skazani na chmurę i czy będziemy mogli się bez niej obyć? Czy jest to szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu? Postaram się również obalić kilka mitów dotyczących najczęstszych błędów postrzegania chmury i obaw z nią związanych.
Gość podcastu
Informatyk przemysłowy, absolwent Politechniki Krakowskiej, specjalista oprogramowania CAD 2D i 3D w przemyśle z 10-cio letnim stażem w zakresie wsparcia technicznego, szkoleń i wdrożeń systemów CAD w polskim przemyśle.
Certyfikowany Instruktor Autodesk mający na koncie wystąpienia na ponad 200 wydarzeniach branżowych poświęconych technologii CAD, uczestnik niezliczonych konferencji i szkoleń w kraju i za granicą o tematyce CAD oraz wieloletni trener oprogramowania Autodesk.
Entuzjasta nowoczesnych technologii w przemyśle i informatyce. Osoba związana zarówno z modelowanie CAD, przemysłem, metodologią BIM jak i rozwiązaniami IoT.
Prywatnie miłośnik żagli w lecie, nart w zimie oraz spełniony ojciec córki Wiktorii.
Masz pytania? Skontaktuj się ze mną i powołaj się na ten podcast:
E-mail: slawomir.drazkiewicz@gmail.com | Telefon: +48 503 930 640
Ocena polskiego przemysłu może wydawać się trudna. Z jednej strony często jest on określany jako “montownia zachodu” i zarzuca się mu brak innowacyjności, świeżego podejścia do dostarczania odpowiednich rozwiązań.
Wybór kierunku studiów jest dopiero początkiem drogi budowania swoich kompetencji zawodowych oraz pozycji na rynku pracy...
Wyzwanie jakim staje się brak rąk do pracy sprawia, że automatyzacja procesów magazynowych jest obecnie na ustach wszystkich. Jednak podjęcie decyzji o przejściu od składowania w regałach tradycyjnych do składowania automatycznego nie może być pochopna.
Bezpieczeństwo rozwiązań w chmurze dla przemysłu
00:00
/
00:00